O energii fotowoltaicznej słyszał niemal każdy, ale czy wszyscy wiedzą dokładnie, z czego składają się panele fotowoltaiczne i jakie korzyści mogą przynieść? Osoby, które rozważają zakup paneli fotowoltaicznych często zadają sobie pytanie, czy ich montaż jeszcze się opłaca? Mając na uwadze te pytania, stworzyliśmy ten kompletny przewodnik po zakupie paneli słonecznych. Z pewnością przybliży Ci to Twoje panele fotowoltaiczne i rozwieje wszelkie wątpliwości! Ten poradnik składa się z dwóch części, to jest część druga.
Jest kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych. Należą do nich moc paneli, wspomniane wcześniej marki, w tym produkty i usługi oraz żywotność, czyli rzeczywisty czas pracy paneli PV. Coś innego, o czym trzeba pamiętać, to gwarancja, która zwykle obejmuje kilka aspektów, w tym plon, który zwykle jest gwarantowany przez 25 lat.
Wybierając panele słoneczne należy również pamiętać o tym, że montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z późniejszą konserwacją. Na przykład wiele osób zapyta: czy panele fotowoltaiczne trzeba czyścić? Tak, panele powinny być czyszczone przynajmniej dwa razy w roku. Czyste panele to wyższy uzysk energii.
Czy panele fotowoltaiczne mogą jeszcze produkować prąd w zimie przy padającym śniegu? Jest to również powszechny problem. W wielu krajach europejskich panują długie zimy, a nagromadzenie śniegu ogranicza transmisję promieniowania słonecznego. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby decydując się na zakup paneli słonecznych, zdawać sobie sprawę ze wszystkich aspektów technologii paneli PV oraz późniejszej eksploatacji i konserwacji.
Ważne jest również miejsce, w którym zainstalowane są panele fotowoltaiczne. W większości przypadków jest to dach domu. Kluczową kwestią jest tu orientacja dachu i kąt, pod jakim jego części są nachylone.
Jedną z zalet PV jest jej uniwersalność, gdyż można ją zainstalować na większości dachów, niezależnie od rodzaju pokrycia czy wspomnianego wcześniej kąta nachylenia. Instalacje fotowoltaiczne można montować nawet na płaskich dachach, o ile są one wyposażone w uchwyty fotowoltaiczne. Optymalny kąt nachylenia instalacji wymaga jednak kompleksowych, profesjonalnych obliczeń i z reguły im wyższa szerokość geograficzna, tym większy kąt nachylenia paneli PV.
Kluczową kwestią pozostaje orientacja dachu. W przypadku krajów europejskich za najlepszy dach uważa się ten o orientacji południowej. Warto też rozważyć instalację na wschód lub zachód. Jako zasadę przyjmuje się, że panele fotowoltaiczne nie powinny być instalowane w kierunku północnym.
Przed podjęciem decyzji o instalacji PV warto też zwrócić uwagę, czy nieruchomość ma wystarczającą ekspozycję na światło słoneczne. Może się to czasem zdarzyć w przypadku zakłóceń ze strony sąsiednich budynków lub wysokich drzew.
Jak dobrać moc instalowanej instalacji fotowoltaicznej?
Zwykła zasada mówi, że moc zainstalowana w domu powinna być taka, aby w ciągu roku nie wyprodukować więcej energii niż się zużywa w ciągu roku. Pozwoli to na zrównoważenie części energii, która pozostaje w sieci w systemie opustowym, a także pomoże uniknąć nadmiernej produkcji energii w stosunku do potrzeb gospodarstwa domowego.
Jako wskazówkę można samodzielnie oszacować moc zainstalowaną systemu PV na podstawie rocznego zużycia energii. Ogólnie przyjmuje się, że instalacja PV o mocy 1kW zaspokoi 1000 kWh zużycia energii elektrycznej w ciągu roku.
Jaki jest okres zwrotu nakładów na fotowoltaikę?
Po dopłynięciu do brzegu czas odpowiedzieć na ostatnie nurtujące i być może kluczowe pytanie. Jaki jest więc okres zwrotu nakładów na PV?
Dobrze zaprojektowana instalacja PV zwraca się średnio w ciągu 7-9 lat. Gdy firma składa ofertę, zazwyczaj podaje konsumentowi symulowany okres zwrotu. Wiadomo, że cena produktów PV będzie nadal spadać, a jeśli ceny energii elektrycznej będą nadal rosły, to okres zwrotu tej inwestycji skróci się do 5-7 lat.
Najczęściej zadawane pytania
Jaki jest koszt 1 kW PV w 2023 roku?
Koszt systemu zależy od różnych czynników. Zazwyczaj w Europie koszt systemu o mocy 1 kW wynosi około 1200 - 1600 euro.
Czy zakładanie fotowoltaiki jest jeszcze opłacalne?
Mimo ciągłych zmian i wzrostu cen energii elektrycznej, nadal warto zastanowić się i przede wszystkim wybrać fotowoltaikę. To nadal jest opłacalne.
Jaki system wybrać - podłączony do sieci, off-grid, czy hybrydowy?
Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Systemy podłączone do sieci są opłacalne dla małych instalacji PV. Instalacje off-grid są przede wszystkim dla osób, którym zależy na całkowitej niezależności bez oglądania się na koszty. Chcąc połączyć te dwie rzeczy, dobrym rozwiązaniem może być system hybrydowy.
Po przeczytaniu poradnika udało się odkryć niemal wszystkie tajemnice PV. Czy nie brzmi to wspaniale, aby mieć własną zieloną energię w tych czasach, kiedy prąd nadal jest drogi?
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chciałbyś kupić wysokiej jakości panele słoneczne, nie wahaj się skontaktować z Maysun Solar (link WhatsApp).