Obecnie, podczas gdy biznes PV rozwija się energicznie, biznes recyklingu modułów PV również stopniowo dojrzewa. Z punktu widzenia składu materiału, zużyte panele słoneczne mają dużą wartość dla recyklingu, co sprzyja osiągnięciu prawdziwie zielonej energetyki PV w całym cyklu życia, promując w ten sposób zrównoważony rozwój przemysłu słonecznego.
Istnieją zasadniczo dwa sposoby postępowania z ogniwami odzyskanymi z elektrowni: pierwszy to odsprzedaż dobrze zachowanych modułów (eksportowanych) w celu osiągnięcia wtórnego wykorzystania, a drugi to demontaż modułów, które nie mogą być dalej wykorzystywane i bezpośredni recykling surowców.
Dlaczego recykling paneli słonecznych jest potrzebny
Według badań przeprowadzonych przez organizację EU PV CYCLE szkło stanowi około 70% całkowitej masy zużytych modułów PV, materiał aluminiowy stanowi około 18%, a materiał półprzewodnikowy około 4%. Poprzez recykling zużytych modułów PV można osiągnąć recykling metali rzadkich, szkła, aluminium i półprzewodników, szczególnie w przypadku srebra, telluru, indu i galu, które stanowią 4% materiału półprzewodnikowego. Odzyskane metale rzadkie mogą być również wykorzystywane w innych najnowocześniejszych technologiach, aby zmniejszyć wydobycie zasobów pierwotnych, zmniejszyć zużycie energii przy wydobyciu zasobów i zmniejszyć wpływ na środowisko ekologiczne. Przy obecnych technologiach recyklingu można osiągnąć współczynnik odzysku modułów PV na poziomie do 96%. W przyszłości wskaźniki recyklingu będą podnoszone w miarę doskonalenia technologii.
Rystad Energy szacuje, że do 2035 r. przemysł recyklingu PV będzie w stanie dostarczyć 8% polikrzemu, 11% aluminium, 2% miedzi i 21% srebra potrzebnych do zaspokojenia zapotrzebowania materiałowego na panele PV zainstalowane w 2020 r.
Krajowa polityka recyklingu PV
W ostatnich latach wprowadzono różne krajowe polityki dotyczące recyklingu modułów PV.
W 2007 roku UE powołała PV CYCLE, organizację zajmującą się odzyskiem i recyklingiem wycofanych z użytku modułów fotowoltaicznych z krzemu krystalicznego, która utworzyła sieć recyklingu z partnerami takimi jak firmy logistyczne i transportowe. Od momentu uruchomienia w 2010 roku organizacja zebrała i przetworzyła ponad 60 000 ton wycofanych modułów fotowoltaicznych z krzemu krystalicznego.
Na początku 2023 roku rząd koreański zatwierdził nowy program recyklingu modułów słonecznych. Program ma na celu zachęcenie producentów sprzętu solarnego do ponownego wykorzystania modułów i zmniejszenia wykorzystania substancji niebezpiecznych w celu ochrony ekosystemu.
Rząd holenderski ogłosił niedawno, że zwiększy opłatę recyklingową za moduły PV od 1 lipca 2023 r. w odpowiedzi na gwałtowny wzrost ilości zużytych modułów PV. Holenderscy importerzy sprzedający panele słoneczne lokalnym klientom będą musieli uiścić opłatę recyklingową w wysokości 40 euro (42,50 USD) za tonę, w porównaniu z obecną opłatą 6,50 euro za tonę pobieraną za recykling paneli słonecznych.
Od 2018 roku zarządzanie wycofanymi z użytku modułami PV w Niemczech reguluje ustawa "Elektrogesetz" lub "ElektroG", która jest zgodna z wymogami dyrektywy WEEE wydanej wcześniej przez UE. Wymaga ona wskaźnika recyklingu na poziomie 85% dla wycofanych z eksploatacji modułów PV oraz wskaźnika recyklingu na poziomie 80% dla materiałów odzyskanych. Ponadto, wycofane z eksploatacji moduły w różnych scenariuszach podlegają specyficznym procesom likwidacji.
Istniejące technologie recyklingu
Główne dostępne obecnie technologie to metoda fizyczna, piroliza i chemiczna:
1) Zaletami metody fizycznej są niski koszt i prostota procesu; wadą jest to, że wskaźnik odzysku nie jest wysoki, nie można odzyskać materiału metalowego w ogniwie słonecznym, a czystość odzyskanego materiału nie jest wysoka.
2) Piroliza ma zalety w postaci niskich kosztów, wysokiego stopnia odzysku i spalania powietrza w celu odzyskania metali z ogniw słonecznych; wadą jest jednak to, że w wyniku pirolizy powstają szkodliwe gazy, które zanieczyszczają środowisko i wymagają późniejszego przetworzenia.
3) Metody chemiczne wykorzystujące rozpuszczalniki trójchloroetylenowe mają zaletę w postaci wysokiego wskaźnika odzysku i integralności odzyskanego materiału; wadą jest jednak wysoki koszt.
Jest jeszcze trochę czasu zanim duża liczba modułów PV zostanie zutylizowana, dlatego należy kontynuować badania nad technologią recyklingu wycofanych modułów PV, aby znaleźć opłacalne i wydajne technologie.
Maysun Solar, jako producent modułów PV z 15-letnim doświadczeniem, może zapewnić Ci wysokiej jakości panele słoneczne, kliknij przycisk poniżej, aby skontaktować się z nami w celu uzyskania wyceny produktu.
Możesz także polubić