Istnieje wiele parametrów technicznych, które należy wziąć pod uwagę podczas projektowania systemu PV, takich jak kąt nachylenia, azymut, rozstaw modułów, współczynnik DC/AC i inne parametry techniczne doboru sprzętu, z których współczynnik DC/AC jest parametrem, który należy wziąć pod uwagę. Rozsądny stosunek DC/AC nie tylko zapewnia pracę urządzeń w najlepszym stanie, ale także zapewnia stopień wykorzystania modułów, co jest bezpośrednio związane z inwestycją i zwrotem kosztów systemu PV.
Co to jest współczynnik DC/AC?
Stosunek DC/AC to stosunek mocy modułu do znamionowej mocy wyjściowej falownika w instalacji PV. Jeśli system PV został zaprojektowany ze stosunkiem DC/AC równym 1:1, ale ze względu na warunki oświetleniowe i temperaturę, moduły PV przez większość czasu nie osiągają swojej mocy nominalnej, a falownik pracuje w zasadzie na niepełnym obciążeniu, przez większość czasu na etapie marnowania mocy. Obecny projekt nadmiernej alokacji jest często wykorzystywany jako skuteczny środek poprawy ogólnego wykorzystania systemu PV, zmniejszenia kosztów mocy systemu i zwiększenia przychodów.
Czynniki wpływające na stosunek DC/AC
Na stosunek DC/AC ma wpływ wiele czynników, m.in.
- Niewystarczająca intensywność napromieniowania
- Wysoka temperatura otoczenia
- Plamy i zaciemnienie kurzem
- orientacja modułu nie jest optymalna w ciągu dnia (wsporniki śledzące mają mniejszy wpływ na ten czynnik)
- degradacja mocy modułu
- Straty dopasowania w obrębie i pomiędzy ciągami
Jakie są zasady obliczania stosunku DC/AC?
Istnieją trzy kategorie współczynnika DC/AC według różnych zasad. Pierwszą kategorią jest niedopasowanie, czyli wydajność po stronie modułu falownika jest niższa niż wydajność znamionowa falownika; drugą kategorią jest kompensacyjne niedopasowanie, które zwiększa stosunek DC/AC systemu w oparciu o zasadę, że system nie doświadczy ograniczenia mocy; trzecią kategorią jest aktywne niedopasowanie, które zwiększa stosunek DC/AC systemu w oparciu o zasadę, że LCOE systemu jest najniższe, ponieważ falownik doświadczy ograniczenia mocy, system straci trochę energii, ale System straci trochę energii z powodu ograniczenia mocy przez falownik, ale ogólna inwestycja i wydajność spowoduje najniższy koszt za kWh systemu. Umiarkowane zwiększenie stosunku DC/AC modułów i falownika nie tylko poprawi wykorzystanie falownika, ale także poprawi efektywność ekonomiczną instalacji.
Zalety over-matchingu
Obniżenie kosztów inwestycyjnych systemu i poprawa zwrotu z inwestycji jest jednym z głównych celów projektowania i optymalizacji systemu elektrowni PV. Wymagania stawiane falownikowi z wysokim nadmiarem dopasowania są również wysokie, jak np. zdolność do przyjęcia na siebie sprzętu zasilanego prądem stałym oraz zdolność do długotrwałego odprowadzania ciepła. Można przeczytać opracowanie Maysun "Dobór i instalacja falownika"
- może skompensować brak światła, zmniejszyć straty mocy spowodowane temperaturą, kurzem, tłumieniem modułów itp. może sprawić, że instalacja PV osiągnie znamionową moc wyjściową i zapewni stabilną moc do sieci.
- Falownik może pracować dłużej w godzinach porannych i wieczornych. Ponieważ falownik potrzebuje mocy wejściowej DC, aby osiągnąć swój próg rozruchu, zanim będzie mógł się uruchomić. Dlatego przy tym samym natężeniu światła słonecznego zwiększenie stosunku DC/AC umożliwi modułom PV uzyskanie wyższej mocy, wcześniejsze uruchomienie falownika i późniejsze jego wyłączenie oraz dłuższe wytwarzanie energii, co pozwoli lepiej wykorzystać lokalne zasoby światła.
- Poprawa stopnia wykorzystania falowników, boosterów in-situ, urządzeń dystrybucyjnych i podstacji, rozcieńczenie kosztów inwestycyjnych mediów, znaczne obniżenie kosztów projektu i obniżenie kosztów wytwarzania energii.
Jako producent modułów PV z 15-letnim doświadczeniem zawodowym, Maysun Solar może zapewnić Ci wysokiej jakości panele słoneczne, kliknij przycisk poniżej, aby skontaktować się z nami w celu uzyskania wyceny produktu.